Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 195 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 60453

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

BŁĘDY W KOMUNIKOWANIU SIĘ

środa, 01 grudnia 2010 21:01
Skocz do komentarzy

BŁĘDY W KOMUNIKOWANIU SIĘ

 

Jatrogenia - ("pochodzący od lekarza"). Są to takie zachowania i wypowiedzi lekarza, opiekuna medycznego, które wywierają szkodliwy wpływ na stan psychiczny lub fizyczny pacjenta.

Wywołuje to u pacjenta:

- reakcje lękowe, depresyjne,

- poczucie zagrożenia itp. i

- dodatkowe schorzenia czy dolegliwości wywołane przez autosugestię lub nieprawidłowe leczenie.

Większość błędów jatrogennych jest związana z niedostarczeniem niezbędnych informacji, niewłaściwym ich przekazaniem, z nieprawidłową postawą wobec chorego, brakiem wiedzy, empatii lub umiejętności psychologicznych w kontakcie z chorym.

Źródła błędów jatrogennych:

  • Przekazywanie i odbiór informacji, np. brak lub niewystarczające informacje, używanie określeń niezrozumiałych przez pacjenta, zamierzone i bezpośrednie straszenie chorego.
  • Badanie lekarskie - lekceważnie potrzeby całościowego podejścia do pacjenta i wytwarzanie dystansu między lekarzem a pacjentem, badanie pacjenta przy innych osobach, lekceważenie jego poczucia skrępowania i zawstydzenia, pogłębianie u pacjenta fałszywego i lękotwórczego obrazu własnej choroby.
  • Badania dodatkowe - wykonywanie dodatkowych licznych badań bez uzasadnienia, lekceważenie potrzeby przygotowania pacjenta pod względem psychologicznym do czekających go badań diagnostycznych.
  • Leczenie - wykonywanie zabiegu lub leczenia bez dodatkowych wskazań, lekceważenie potrzeby przygotowania pacjenta pod względem psychologicznym do zabiegu, nieuzasadnione stosowanie leków, prowadzące niekiedy do farmakomanii.
  • Hospitalizacja - skrajne i sztywne trwanie przy pionowym układzie hierarchicznym, pozbawienie chorego snu i wypoczynku, co wiąże się zarówno z niekulturalnym i hałaśliwym zachowaniem personelu szpitala, jak i bezdusznie zredagowanymi regulaminami.
Podziel się
oceń
1
0


niedziela, 19 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  60 453