Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 566 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 60495

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

Radzenie sobie z sytuacją trudną- mechanizmy obronne

czwartek, 04 listopada 2010 22:44
Skocz do komentarzy

Zachowania w sferze symbolicznej, które mają na jakiś czas zlikwidować napięcie, przykry stan emocjonalny. Ich funkcją jest zmniejszenie poczucia zagrożenia i podwyższenie poczucia własnej wartości. Nie prowadzą do rozwiązania problemu.

Mechanizmy obronne

Mechanizm obronny

Definicja

Przykład

Wyparcie

Usunięcie ze świadomości myśli, wspomnień, emocji, które są bolesne, budzą lęk, są niezgodne z idealnym obrazem własnej osoby. Osoba nie zdaje sobie sprawy z własnych emocji, lęków.

Student zapomina o terminie egzaminu. Pacjent zapomina o terminie wizyty.

Zaprzeczenie

Udawanie, że sytuacja naprawdę zagrażająca lub wzbudzająca lęk nie ma miejsca

Przekonanie, że pomimo palenia papierosów nie zachoruje się na raka płuc ani na zawał serca "Mnie się to nie zdarzy"

Tłumienie

Nie pokazywanie na zewnątrz innym ludziom przeżywanych emocji. Osoba boi się, że jeśli pokaże swoje prawdziwe emocje, zostanie odrzucona.

Osoba starsza nie powie pielęgniarce, że złości ją, kiedy ta przegląda jej prywatne zdjęcia pozostawione na szafce, bo obawia się, że straci jej sympatię.

Projekcja

Przypisanie własnych, nieakceptowanych uczuć innym osobom. Projekcja pojawia się też wtedy, gdy osoba przejawia wrogie uczucia wobec osób, w stosunku, do których czuje się zobowiązana żywić uczucia pozytywne.

Kobieta, której zaloty są odrzucane, odbiera zachowanie mężczyzn jako molestowanie seksualne. Pielęgniarka, która nie lubi jakiegoś pacjenta, może być święcie przekonana, że to właśnie on czuje do niej niechęć.

Introjekcja

Przypisywanie sobie przyczyn niewłaściwego zachowania innych osób

Pacjent z obniżoną samooceną będzie tłumaczył sobie opryskliwe zachowanie lekarza swoim niewłaściwym zachowaniem np. że nie odpowiadał dość jasno na zadawane przez lekarza pytania

Przemieszczenie

Przeniesienie uczuć, uznanych za nieodpowiednie, z jednej osoby na osobę mniej zagrażającą.

Mąż wszczyna z żoną kłótnię po tym, jak skrytykował go zwierzchnik w pracy. Córka odczuwa silną złość wobec matki, ale swoją agresję przenosi na kogoś innego ze swojego otoczenia, np. na swoją koleżankę.

Fantazjowanie

Zastępowanie działania aktywnością całkowicie rozgrywającą się w umyśle.

Osoba niepełnosprawna wyobraża sobie, że jest sprawna i odnosi sukcesy w sporcie.

Identyfikacja

Utożsamianie się z bohaterami filmów, książek, rzeczywistymi osobami, lekarzami, pielęgniarkami.

 

Racjonalizacja

Użycie samooszukujących się usprawiedliwień nieakceptowanego zachowania lub niepowodzenia. Uzasadnianie nieracjonalnego postępowania.

Wynajdujemy dobre strony ze wszech miar niekorzystnej dla nas sytuacji, lub zdarzenia, np. podkreślając korzyści zdrowotne płynące ze spacerów w sytuacji, gdy skradziono nam samochód. Obwinianie za swój stan zdrowia innych, środowisko, lekarzy itd.

Kompensacja

Wyrównanie swoich braków w jednej dziedzinie dążeniem do sukcesów w innej dziedzinie.

Osoba niepełnosprawna będzie kompensować swój brak sukcesu w jakiejś dziedzinie, osiągnięciami w innych. 

Hiperkompensacja

To samo zjawisko, co kompensacja ale o bardzo wysokim nasileniu. Osoba robi wszystko by odnieść sukces w jakiejś dziedzinie.

Mężczyzna, któremu nie układają się związki z kobietami, będzie dążył do ciągłych sukcesów na polu zawodowym.

 

 

 

Reakcje obronne – zachowania, służą rozładowaniu napięcia emocjonalnego. Nie rozwiązują sytuacji problemowej, bowiem nie kierują się zadaniowo na rozwiązanie problemu, ale na eliminację przykrych emocji

- agresja

- fiksacja

- regresja

- ucieczka

 

Agresja – słowna, fizyczna, może być ukryta. Wobec samego siebie, innych. Zjawisko przeniesienia agresji np.dziecko przeżywające złość wobec rodziców zachowuje się agresywnie wobec młodszego brata. Częsta reakcja u osób chorych. Reakcją na chorobę często jest opryskliwość, złośliwość, rozdrażnienie, krytyka służby zdrowia czy personelu.

 

Fiksacja – uporczywe wykonywanie tych samych czynności, nie przynoszących spodziewanych efektów. Mama mówiąca do dziecka, które zachowuje się niegrzecznie, by było grzeczne.

 

Regresja - Powrót, zwykle pod wpływem stresu, do zachowania charakterystycznego dla wcześniejszego okresu rozwojowego. Student reaguje płaczem, wdaje się w bójki, niszczy swoją własność, zachowuje się, lub ubiera infantylnie, posługuje się słownictwem oraz wymową typową dla małych dzieci.

 

Ucieczka – w sensie psychologicznym, gdy osoba odcina się od sytuacji, która wzbudza lęk, do ucieczki fizycznej. Ucieczka ze szpitala. Rezygnacja też jest formą ucieczki w sensie psychologicznym.

 
Podziel się
oceń
1
3


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 09 listopada 2015 0:51

  instant whole life insurance quote mortgage loan rate calculator refinancing lender process credit cards online jersey city real estate diabetic supplies help desk web <br>software vandenborre stop foreclosure arizona <br>chihuahua personal injury claim insurance credit card transfer massachusetts divorce <br>lawyers newyorktimes com home mortgage comparison

  autor Shelton

  blog: https://storify.com/dfsfewfewf/gadzety-reklamowe

 • dodano: 22 lipca 2015 9:15

  Thanks , I have recently been looking for information approximately <br>this subject for ages and yours is the best I have came upon till now.<br>But, what about the conclusion? Are you certain about the source?

  autor Tara

  blog: http://turl.ca/tryh31505

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 21 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  60 495